Ako z grafu vytiahnuť údaje?

Určite ste sa niekedy stretli s problémom, že ste potrebovali použiť do výpočtov údaj, ktorý bolo potrebné vytiahnuť z grafu z literatúry. Obyčajne sú grafy v literatúre čo najmenšie a čo namenej čitateľné.
 
 
Našťastie existujú grafické nástroje pre PC, ktoré vám pomôžu tieto údaje dostať von.Nenašiel som žiadny komerčný nástroj, ktorý by to vedel. Podarilo sa mi však medzi opensource nástrojmi nájsť taký, ktorý toto dokáže. Volá sa G3Data. Má jednu "chybičku". Používať ho môžete v operačnom systéme GNU/Linux. Ako na to?
 
 
 
Z domovskej stránky projektu si stiahnete balíček s najnovšou verziou programu a skompilujete. Na kompiláciu vám bude treba knižnicu GTK 2.6. Najjednoduchšou cestou je však pri Debian-like systémoch v konzole zadať:
sudo apt-get install g3data
a balíček sa nainštaluje sám (vyskúšané na Ubuntu 7.04). Je zamozrejmosťou, že potrebujete mať pridané tie správne repozitáre (ak ste s týchto pár riadkov nerozumeli zatiaľ ani slovo, nepoteším vás, musíte si toto všetko doštudovať a naučiť sa, v GNU/Linuxe sa nájde veľa dobrého programového vybavenia na analýzu údajov).
 
 
 
 
Po nainštalovaní by nemal byť problém program spustiť a vytiahnuť z obrázka (bitmapa) bmp, jpg, png atď. údaje ktoré potrebujete. Užívateľské prostredie tohoto programu je znázornené na obr.1.
Obrázok 1. Užívateľské prostredie G3Data
 
 
 
Princíp práce je jednoduchý. Kliknete na osi x a y na hodnoty ktoré poznáte a pomocou kurzora vyťahujete dáta ktoré potrebujete (zobrazujú sa v pravo hore). A aká je presnosť takéhoto programu? Tu si môžete pozrieť malý test. Ak by ste potrebovali pomoc s programom, alebo s vytiahnutím údajov z obrázku, rád pomôžem.