Súťaž.
Súťaž.
Typickým príkladom superplastického materiálu je eutektická zliatina cín olovo, ktorá môže dosahovať ťažnosť až 4850% alebo hliníkové bronzi, kde hodnota ťažnosti môže dosiahnuť až 8000%. Na obrázku 1 je viditeľná zvýšená ťažnosť superplastického materiálu.
Obr. 1 Ťahová vzorka superplastického materiálu po zaťažení [1]
Ku podmienkam superplasticity patria: jemné rovnoosé zrná materiálu s veľkosťou pod 10 μm, teplota pri deformácii je v rozmedzí 0,6-0,7 teploty tavenia, rýchlosť deformácie v rozmedzí 104-102 s1 a termodynamickú stabilitu východzej fázy v celom časovom priebehu superplastickej deformácie.
Poznáme niekoľko typov superplastickej deformácie, v závislosti od podmienok, pri ktorých dochádza k superplastickému správaniu:
štruktúrna superplasticita - ide hlavne o veľkosti zrna zaťažovaného materiálu. Tento druh superplasticity je v praxi najviac využívaný,
transformačná superlasticita - vyskytuje sa pri polymorfných zliatinách,
subkritická superplasticita - jedná sa o najmenej preskúmaný druh superplasticity.
Pri skúmaný superplastického správania sa materiálov, sa prišlo na to, že za týmto javom stojí sklz hraníc zŕn a difúzia atómov a vakancií. Tento jav je náročné vysvetliť a vyžaduje si určitý stupeň vedomostí o povrchoch tuhých látok. Fenomenologický prístup k superplasticite vyjadruje vzťah napätie - deformácia:
σ=k.εm(1),
kde σ je napätie, ε je rýchlosť deformácie, k je materiálová konštanta a m je citlivosť deformačného napätia na rýchlosť deformácie. Exponent m nadobúda pre superplastické materiály hodnotu vyššiu ako 0,33. Pri rastúcej hodnote m je superplastická deformácia stabilnejšia a dosahujú sa vyššie hodnoty predĺženia.
Použitá literatúra
[1]http://www.triumphfabrications-hotsprings.com/images/SUPERPLASTICITY_Tensi.gif